Badania szczelności przeprowadzane defektoskopem

Wszystko co chcesz wiedzieć

Badania szczelności przeprowadzane defektoskopem

3 października 2017 Technologia 0

 

Obecnie na polskim rynku istnieje wiele różnych urządzeń, które znacznie ułatwiają pracę. Wśród nich warto wyróżnić defektoskopy ultradźwiękowe. Są to urządzenia, które umożliwiają nieniszczące badania różnych materiałów. Dzięki defektoskopom ultradźwiękowym można po prostu wykryć niejednorodność danego materiału, czyli np. jego pęknięcia.

Badanie materiału falami akustycznymi o wysokiej częstotliwości

defektoskop ultradźwiękowyDefektoskopy emitują fale ultradźwiękowe. To właśnie te fale przenikają przez badany materiał. Zdolność przenikania jest mierzona przez urządzenie. Na tej podstawie można ocenić, czy w danej substancji znajdują się jakiekolwiek uszkodzenia, szczeliny. W ten sposób możliwe jest bezpieczne eksploatowanie urządzeń przemysłowych. Oczywiście w Polsce istnieją normy, które mówią o badaniach z zastosowaniem ultradźwięków. Są to różne normy PN-EN ISO, z którymi należy się zapoznać. Taki defektoskop ultradźwiękowy można kupić nawet przez internet. Lepiej wydać trochę więcej pieniędzy, ale postawić na urządzenie znanej i cenionej marki, które będzie służyć przez wiele lat. Ultradźwięki są falami akustycznymi o wysokiej częstotliwości. To właśnie te fale rozchodzą się w danej substancji, przedmiocie. Można wykonywać różne metody defektoskopii. Znana jest metoda echa, cienia. Istnieją nawet metody impedancji, drgań własnych czy rezonansu. Defektoskopy wykorzystywane są przede wszystkim do badania szczelności.

Współczesne defektoskopy wykonywane są w technice cyfrowej, co pozwala na bardzo dokładną ocenę przedmiotu. Oprogramowanie defektoskopów jest wyspecjalizowane i można je zintegrować z komputerami. Dzięki tym urządzeniom można wykonać dokładne badania połączeń spawanych. Urządzenie jest w stanie zapamiętać duże ilości nastawień. Chodzi tu o grubości materiałów, badanie spoin, kalibrowanie głowic i nie tylko.