Cechy wyrobów z gumy

Wszystko co chcesz wiedzieć

Cechy wyrobów z gumy

19 września 2017 Meble specjalistyczne 0

Guma to tworzywo, które ma chyba najwięcej różnych odmian. Wystarczy porównać gumę do żucia z gumą opony samochodowej albo wycieraczki. Mimo różnić każdy z tych produktów nazywamy „gumą”. Co więcej, nawet guma przeznaczona do tego samego celu może się bardzo od siebie różnić właściwościami (np. opony samochodowe).

Właściwości mieszanek gumowych

mieszanki gumoweGuma to produkt zbudowany z łańcuchów polimerów, który został usieciowany w procesie wulkanizacji. Brzmi skomplikowanie? Bo takie jest. Trzeba posiadać niemałą wiedzę z zakresu chemii i przetwórstwa materiałów sztucznych, by się w tym wszystkim połapać. Ale nie jest aż tak źle. Podstawowym składnikiem gumy jest kauczuk. Mieszanki gumowe są tworzone w procesie usieciowania, którego stopień waha się od 1% do 8%. Czym bardziej usieciowana mieszanka gumowa, tym mniej elastyczna, ale bardziej wytrzymała. Proces ten należy więc ściśle kontrolować, aby uzyskać taką sprężystość, jaka jest potrzebna w przypadku danego produktu. Guma jest produktem o bardzo różnorodnych właściwościach i znajduje wiele zastosowań, ale nie da się ukryć, że jest toksyczna i bardzo długo się rozkłada. Może być jednak utylizowana w poprzez spalanie. Wykorzystuje się specjalnie do tego celu przeznaczone piece. Typowymi wyrobami z gumy są np. wykładziny, uszczelki, wycieraczki, opony. Gdy mamy do czynienia ze słabymi mieszankami gumy, to możemy spotkać się z intensywnym „gumowym” zapachem. Wybierając produkt z gumy lub z jej elementami warto zwrócić na to uwagę.

W filmach ogląda się samochody z napędem grawitacyjnym i inne podobne cuda techniki, ale prawda jest taka, że ludzkość jeszcze przez długi czas będzie korzystać z produktów na bazie kauczuku. Trudno bowiem obecnie nawet wyobrazić sobie materiał, który nadawałby się tak samo dobrze do opon lub wycieraczek podłogowych tak dobrze, jak stara sprawdzona guma.