Narty biegowe czy do zjazdu?

Wszystko co chcesz wiedzieć

Narty biegowe czy do zjazdu?

28 października 2015 Hobby 0
Narty biegowe

Wielu początkujących narciarzy nie wie jak dobrać sobie narty. Suche informacje jakie podaje serwis narciarski nie rozwiewają ich wątpliwości, a jak wiadomo, dobrze dobrane narty to podstawa zimowego szaleństwa.

Jakie narty wybrać?

Narty biegoweOd czego zacząć? Przede wszystkim należy wybrać odpowiedni rodzaj nart do tego na jakim terenie będziemy ich używać. Narty biegowe, jak sama nazwa wskazuje, służą do biegania. Są one węższe niż inne i nie posiadają metalowych elementów, z wyjątkiem nart przełajowych, które są nimi wzmacniane. Tymi pierwszymi poruszamy się po specjalnych trasach biegowych, tymi drugimi możemy przemieszczać się wszędzie. Dla osób nie lubiących sportów wyczynowych, a jedynie rekreacyjne formy i chcą pobiegać na bardziej płaskich, łagodnych terenach powinni wybrać narty śladowe. Narty turowe umożliwiają podchodzenie pod górę, bieg i zjeżdżanie ze stoku, są odmianą nart alpejskich. Innym rodzajem nart alpejskich są narty zjazdowe, czyli służące do zjazdów właśnie. Narty te są również wykorzystywane w slalomach i kombinacjach. Wymagają korzystania z kijków, za wyjątkiem konkurencji carving, która odbywa się bez nich. Jeśli już wiemy na jakich nartach nam zależy możemy przejść do ich kupna lub wypożyczenia. Narty dostępne są w różnych długościach, zależnych od wzrostu i wagi kupującego, mają różne kolory i różną wytrzymałość. Niektóre typy nart nadają się lepiej dla początkujących, inne są dla wymagających, inne do profesjonalnych zjazdów, inne do rekreacji. Nie wszystkie narty nadają się do jazdy z dużymi prędkościami czy w wysokim śniegu, więc to też powinniśmy mieć na uwadze. W sklepie sprzedawcy powinni nam doradzić jakie narty są dla nas odpowiednie.

Pamiętajmy, że istnieją wypożyczalnia nart biegowych warszawa, zjazdowych i innych, więc w razie wątpliwości nie musimy od razu zakupywać sprzętu, tylko go wypożyczyć.