Nauka prasowania pościeli bawełnianej

Wszystko co chcesz wiedzieć

Nauka prasowania pościeli bawełnianej

18 stycznia 2019 Meble i wnętrza 0

Dawno temu, kiedy żyła moja babcia, spędzałam z nią wiele czasu. Robiłyśmy rożne rzeczy. Babcia nauczyła mnie naprawdę wiele począwszy od gotowania przez pranie i prasowanie. To o prasowaniu w dniu dzisiejszym chciałabym wspomnieć, bo mam z tego bardzo pozytywne wspomnienia. A oprócz tego przekażę kilka cennych rad.

W jaki sposób prasować pościel bawełnianą?

Pościel bawełniana 160x200Przede wszystkim należy określić z jakiego rodzaju materiałem mamy do czynienia, bo jeśli jest to bawełna bardziej cienka i delikatna, tym temperatura nagrzanego żelazka powinna być nieco niższa niż standardowo. A standardem jest prasowanie w temperaturze około stu siedemdziesięciu stopni Celsjusza. Tyle całkowicie wystarczy do prasowania bawełny. Takie materiały prasujemy przez ściereczkę. Wyjątek stanowi pościel bawełniana 160×200. Jest to duży materiał i zwykle gruby, który może mieć bezpośredni kontakt z żelazkiem, ale pamiętajmy o tym, aby ruchy żelazka były szybkie i stanowcze, by nie przypalić kawałka materiału, jak ja to zrobiłam trzydzieści osiem lat temu (wspominam to z uśmiechem). Nie bez znaczenia jest również to, na czym prasujemy. Teraz mamy deski do prasowania, ale jeśli chodzi o dużą pościel bawełnianą, to najlepszym rozwiązaniem będzie prasowanie na stole, ale warto najpierw na ten stów rozłożyć koc. Prasujemy dokładnie co jakiś czas składając pościel w kostkę. Jest to najlepszy sposób na prasowanie takiego materiału.

Jest to cała filozofia, jeśli chodzi o prasowanie pościeli bawełnianej. Dla chcącego nic trudnego. Teraz wszystkie nastolatki powinny się uczyć, w jaki sposób to robić. Ja muszę przyznać, że moja babcia wyszkoliła mnie w prasowaniu doskonale i jestem jej bardzo wdzięczna, bo moje pościele bawełniane leżą w szafach równiutko poskładane i wyprasowane.