Pianka poliuretanowa, czyli ocieplanie bez mostków termicznych

Wszystko co chcesz wiedzieć

Pianka poliuretanowa, czyli ocieplanie bez mostków termicznych

28 maja 2017 Budownictwo 0

Jest kilka rodzajów materiałów stosowanych do ociepleń, z których można skorzystać. Obecnie najlepszymi parametrami cieszy się pianka poliuretanowa. Inaczej nazywana jest ona pianką PUR i można nią ocieplać praktycznie wszystkie powierzchnie.

Poliuretan jako materiał stosowany w ocieplaniu poddasza

natrysk pianki na dachNiektórzy wybierają jeszcze inne materiały do ociepleń, wśród których znaleźć można styropian oraz wełnę mineralną. Są to jednak materiały, które charakteryzują się zdecydowanie krótszą żywotnością. Po pewnym czasie zarówno w styropianie jak i wełnie mineralnej tworzą się mostki termiczne, które przepuszczają ciepłe powietrze z budynku na zewnątrz. To z kolei zmniejsza wydajność izolacji i prowadzi do tego, że trzeba przeznaczać większe nakłady finansowe na ogrzewanie budynku. Okazuje się, że natrysk pianki na dach jest bardzo ważny. Ciepłe powietrze gromadzi się u góry. W związku z tym na poddaszu jest zazwyczaj najcieplej. Jeśli ciepłe powietrze utrzymuje się pod dachem, to w ten sposób w całym budynku jest cieplej. Oczywiście trzeba zainwestować w dobrą izolację termiczną, by tak było. W przeciwnym razie dochodzi do tego, że ciepłe powietrze ucieka na zewnątrz budynku. Można ocieplić dach wełną mineralną czy styropianem, ale w nich zawsze znajdują się łączenia. W pewnym momencie oba materiały zaczynają opadać (z powodu zużycia).

Nie pełną wtedy swoich funkcji. W takiej sytuacji warto zainwestować właśnie w piankę poliuretanową, która doskonale pokryje poddasze. Co za tym idzie – nie będzie żadnych mostków termicznych, które doprowadziłyby do wydostawania się nagrzanego powietrza. Latem pianka poliuretanowa będzie chronić przed nadmiernym przegrzaniem pomieszczeń znajdujących się na poddaszu. Jest to więc materiał, który sprawdza się zarówno zimą, kiedy trzeba ogrzewać dom, jak i latem.