Poranione brodawki podczas karmienia

Wszystko co chcesz wiedzieć

Poranione brodawki podczas karmienia

21 sierpnia 2018 Zdrowie i wygląd 0

 

Macierzyństwo to wyjątkowy, ale także wymagający czas dla kobiety. Opieka i pielęgnacja noworodka na początku sprawia spore kłopoty, ale z czasem nabieramy wprawy i czynności te stają się automatyczne. Tak samo bywa z karmieniem piersią, które może być trudne dla świeżo upieczonej mamy.

Sposób na poranione brodawki

popękane brodawkiDziecko rodzi się z umiejętnością ssania, bo intensywnie ją ćwiczy przez ostatnie miesiące ciąży w brzuszku mamy. Po narodzinach, pierwsze co robi, to zostaje przystawione do piersi mamy, aby przyjąć choć parę kropli bezcennej siary, której jest sporo w piersiach mamy. To pierwszy płyn jaki przyjmie nowo narodzony maluch. Po paru dniach w piersiach zostaje wyprodukowany pokarm, którym mama będzie karmiła swoje dziecko przez najbliższe miesiące. Jednak karmienie nie zawsze bywa proste, bo maluch może i umie ssać, ale kciuk, który wygląda nieco inaczej niż sutek. Maluch nie zna właściwej techniki ssania i musi się jej dopiero nauczyć, tak samo jak mama. Popękane brodawki są najczęściej wynikiem złego przystawiania dziecka do piersi. Jeżeli maluch złapie za sam sutek, to uszkodzi delikatną skórę na brodawkach i sprawi mamie ból, dlatego ważne aby dziecko złapało sutek razem z całą otoczką. Na popękaną skórę na brodawkach najlepiej działa mleko mamy, którego kilka kropel należy wetrzeć w obolałe miejsca i pozostawić do wchłonięcia. Mleko ma działanie kojące i przyśpiesza gojenie ran, dlatego jest to zalecany sposób przez położne i doradców laktacyjnych. Karmienie piersią powinno być przyjemne.

Im dłużej kobieta będzie karmić dziecko, tym lepiej, bo w mleku mamy są wszystkie niezbędne dla właściwego rozwoju składniki. Dodatkowo mleko matki chroni dziecko przed infekcjami, bo posiada w swoim składzie przeciwciała. Poranione brodawki trzeba jak najszybciej zregenerować i nie zaprzestawać karmienia.