Prawo medyczne a długi w szpitalu

Wszystko co chcesz wiedzieć

Prawo medyczne a długi w szpitalu

11 października 2016 Finanse i prawo 0
Prawo medyczne

Z ogromnym problemem boryka się jeden największych szpitali w Gdańsku. W przeciągu kilkunastu miesięcy aż pięciokrotnie zmieniały się osoby na stanowisku dyrektora. Głównym problemem, z jakim nie radzili sobie kolejni kandydaci, było bardzo duże zadłużenie szpitala, który w zasadzie nie powinien już funkcjonować.

Skomplikowane prawo medyczne

Prawo medyczneDo naszej redakcji dochodzą niepokojące informacje, według których brakuje podstawowych lekarstw, na dyżurach jest zbyt mało personelu, a władze szpitala próbują oszczędzać nawet na środkach czystości. Doszło do tak kuriozalnej sytuacji, w której pacjenci muszą przynosić ze sobą nawet własny papier toaletowy. Problemy szpitala zaczęły się już w 2005 roku, kiedy to placówka przegrała proces z rodziną jednej z pacjentek. Sąd przyznał oskarżycielom ogromne odszkodowanie, a ściąganie należności przez lata stopniowo ogołacało szpitalną kasę. Problemy finansowe zmusiły dyrekcję do szukania dodatkowych oszczędności – opieka prawna została drastycznie zredukowana, co stało się źródłem dodatkowych kłopotów. Porady prawne online najwyraźniej nie wystarczyły i już po kilku miesiącach od pierwszego przegranego procesu, władze szpitala musiały ponownie stanąć przed sądem. Kolejne odszkodowania przyznawane pacjentom coraz bardziej zadłużały placówkę. Od dłuższego czasu poszukiwany jest nowy dyrektor, który podoła trudnemu zadaniu postawienia szpitala na nogi. Na pewno nie jest to łatwe zadanie, stąd tyle rezygnacji ze stanowiska w ostatnim czasie. Jak podkreśla nasz redakcyjny ekspert, dobre prawo medyczne jest niezwykle skomplikowane. Osoba podejmująca się kierowaniem tego typu placówką musi posiadać rozległą wiedzę, nie tylko w zakresie medycyny, ale także prawa i ekonomii.

Na ratunek gdańskiemu szpitalowi ma zostać wydelegowana osoba z Ministerstwa Zdrowia, jednak nie wiadomo, kto ostatecznie pokieruje placówką. Na razie trwa kolejny konkurs na to stanowisko, a lekarze i pacjenci mają nadzieję, że w końcu pojawi się kompetentna osoba, która wreszcie uzdrowi tę chorą sytuację.