Przydatne porady żeglarskie

Wszystko co chcesz wiedzieć

Przydatne porady żeglarskie

1 września 2017 Sport i turystyka 0

Żeglarstwo kojarzy się wielu osobom po prostu z odpowiednim ustawieniem żagli, aby łapać wiatr – wydaje im się, że nie trzeba posiadać żadnych umiejętności, aby temu sprostać. Okazuje się, że jest zupełnie inaczej. Aby zostać sternikiem – trzeba posiadać patent żeglarski.

Warto słuchać porad żeglarskich

fachowe porady żeglarskieGdy już go uzyskamy, nie myślmy, że wiemy już wszystko. Zamiast zachowywać się, jakbyśmy pozjadali wszystkie rozumy, warto czasem wziąć pod uwagę fachowe porady żeglarskie udzielane przez bardziej doświadczonych sterników. Mogą być one naprawdę przydatne. Porady mogą dotyczyć nie tylko sposobów żeglowania, ale też wybierania odpowiedniego osprzętu żeglarskiego. Czy każdy żeglarz wie, czym kierować się przy doborze lin na jacht? Przecież olinowanie jest naprawdę ważne, gdyż, między innymi, gwarantuje stabilność po zacumowaniu. W ofertach sklepów znajdziemy wiele różnych rodzajów lin – mogą być wykonane z polipropylenu, poliamidu czy lateksu. Materiał ma znaczenie przy przeznaczeniu liny – te z polipropylenu spotkały zarówno w olinowaniu stałym, jak i ruchomym, z kolei liny z poliamidu wykorzystywane są jedynie w takielunku stałym. Oprócz materiału, należy zwrócić uwagę na długość i średnicę liny oraz jej oplot – od tych parametrów zależy przecież jakość żeglugi. Trzeba pamiętać także o tym, aby lina charakteryzowała się odpowiednią rozciągliwością. Jak widać, wybór osprzętu żeglarskiego nie jest taki prosty.

Należy przy tym wziąć pod uwagę wiele kwestii, jeżeli więc sami nie mamy doświadczenia w doborze wyposażenia na jacht, warto pytać bardziej doświadczonych kolegów o porady żeglarskie. Z pewnością nikt nie wyśmieje naszej niewiedzy, a wręcz przeciwnie – inni żeglarze z radością udzielą nam wskazówek, dzięki którym żeglowanie będzie prawdziwą przyjemnością.