Różne zastosowania ogrodowych ziemianek

Wszystko co chcesz wiedzieć

Różne zastosowania ogrodowych ziemianek

17 sierpnia 2017 Budownictwo 0

Ziemianki w całej historii ludzkości mają swoją niewielką, ale ważną rolę. Od tysiącleci pełnią te same funkcje i trudno jest zaprzeczyć ich zaletom. Buduje się je nawet teraz, choć coraz rzadziej tradycyjne. Popularność zdobywają gotowe ziemianki z betonu, które znacznie skracają czas budowy i zaoszczędzają przy tym wielu problemów. Ale do czego właściwie ziemianki służą?

Ziemianki – spiżarnie i schrony

ziemianka ogrodowaPrzede wszystkim ziemianka to doskonała spiżarnia na cały rok. Ze względu na położenie przynajmniej częściowo pod ziemią i dobrą izolację z góry, panuje w niej dość równa temperatura przez cały rok. Jest więc doskonałym miejscem do przechowywania warzyw i owoców, rozmaitych przetworów czy nawet win. Niegdyś była to jedyna dostępna ludziom „lodówka” i służyła w tej roli bardzo dobrze, zwłaszcza gdy uzupełniano ją śniegiem i lodem. Można w niej przechowywać także cebulki roślin, jednak należy mieć na uwadze, że nie powinno się ich przechowywać razem z żywnością – należy mieć do tego celu dwie osobne ziemianki bądź jedną podzieloną na części, z osobną wentylacją. Ziemianka ogrodowa to także dobry schron, pełni tę rolę od wieków i nawet obecnie bardzo wiele osób podchodzi do tej kwestii poważnie, wyposażając ziemiankę np. w zapas jedzenia, wody, środków opatrunkowych i podstawowych rzeczy, niezbędnych do przeżycia w najcięższych warunkach. Takie ziemianki są oczywiście większe niż te, które poświęca się wyłącznie na zbiory czy też przetwory z warzyw i owoców.

Ziemiankę ogrodową warto wybudować, gdy dom nie ma piwnicy, gdy jest zbyt mała, kiedy zależy nam na stabilnych warunkach przez cały rok albo też na oddzieleniu spiżarni od domu. Ma to sens zwłaszcza gdy ziemianka pełni też rolę schronu czy gdy do piwnicy dostają się gryzonie. Ze względu na swoją budowę, ziemianki są wolne od myszy czy szczurów.