Sprężarki śrubowe z napędem bezpośrednim – budowa i funkcje

Wszystko co chcesz wiedzieć

Sprężarki śrubowe z napędem bezpośrednim – budowa i funkcje

22 marca 2017 Meble specjalistyczne 0

Jednym z rodzajów sprężarek śrubowych, które są często wybierane w przemyśle i nie tylko, są sprężarki śrubowe z bezpośrednim napędem. Moc silnika tych sprężarek jest nieco wyższa od tych z przekładnią pasową – zaczyna się już od 30 kW.

Napęd bezpośredni, soft start i wentylator promieniowy w sprężarkach

znany serwis sprężarek śrubowychNapęd w takich sprężarkach musi być wysokowydajny. Stosuje się przede wszystkim napęd bezpośredni 1:1. Taki sposób napędu jest zdecydowanie najbardziej efektywny. W tym napędzie stopień śrubowy jest sprzęgnięty z silnikiem elektrycznym. Przyłączenie następuje bezpośrednio poprzez sprzęgło. Nie dochodzi więc do żadnych strat energii w czasie przekazywania momentu obrotowego na blok z silnika. To z kolei sprawia, że zużycie energii jest znacznie mniejsze! Takie sprężarki z bezpośrednim napędem cechują się tzw. soft start. Można to przetłumaczyć jako łagodny rozruch. Sprężarki mogą być wyposażone w taki system. System zabezpiecza przez uderzeniami prądowymi. Uderzenia prądowe najczęściej zdarzają się przy załączaniu. Na szczęście te sprężarki mają funkcję ograniczenia prądowego, czyli właśnie soft start. Do tego dochodzi jeszcze wentylator promieniowy. Wentylator jest na pewno wysokowydajny. Wiadomo, że różne części mogą się zepsuć. Wtedy pomoże znany serwis sprężarek śrubowych. Są firmy, które w tym się specjalizują. Taki wentylator promieniowy zapewnia skuteczne chłodzenie i to przez cały okres trwania pracy sprężarki. Przepływ zassanego z otoczenia powietrza jest zawsze równomierny, co jest dużym plusem w przypadku korzystania z takich sprężarek śrubowych z bezpośrednim napędem.

Zassane powietrze przechodzi przez chłodnicę – nawet wtedy, jeśli maszyna ma do czynienia z silnie zanieczyszczoną chłodnicą. Napęd wentylatora stanowi niskoobrotowy silnik. Dzięki temu poziom emisji dźwięku jest obniżony.