Zbieranie wody deszczowej

 

Żyjemy w klimacie, gdzie wody deszczowej jest bardzo dużo w ciągu całego roku. Najwięcej opadów wypada na wiosnę, oraz jesień. Jednak i lato nie zostaje w tyle pod względem opadów. Zbieranie i magazynowanie wody deszczowej może przynieść wiele korzyści, nie tylko dla naszego ogródka.

Woda deszczowa – to miękka woda

duży zbiorniki na wodę deszczowąPosiadając duży ogród, byłoby naturalnym marnotrawstwem nie zbieranie wody deszczowej. Aby jednak się tym zająć, należy zamontować duże zbiorniki na wodę deszczową, który będzie w stanie przechować taką wodę i jednocześnie będzie można z niej łatwo korzystać. Dobrze by było, aby taki zbiornik był w czarnym kolorze, ponieważ dostęp słońca może powodować narastanie glonów w zbiorniku. Można oczywiście okryć zbiornik czarną folią, która znacznie spowolni ewentualny rozrost zielonej masy. Wprawdzie, jeśli wodę będziemy używać jedynie do podlewania naszego ogródka, glony w niczym nam nie powinny przeszkadzać. Ale niektórzy ludzie używają wody deszczowej do mycia włosów, czy innych czysto kosmetycznych czynności. Wtedy zielone glony mogą nam przeszkadzać. Woda deszczowa jest całkowicie pozbawiona kamienia, dlatego jest idealna do podlewania, pojenia zwierząt, czy nawet wyżej wspomnianych czynności kosmetycznych. Należy jednak zwrócić uwagę na jej stopień zanieczyszczenia. Dziś już nie ma nigdzie idealnie czystej wody, a ta z opadów może być dodatkowo zanieczyszczona drobinkami atmosferycznymi w różnych postaciach. Dlatego – podlewanie jest ok. Mycie – już nie bardzo.

Zbiorniki na wodę deszczową zazwyczaj są wykonywane z blachy ocynkowanej, lub twardego poliuretanu. Taki zbiornik jest oczywiście wodoszczelny, a przy jego dużej pojemności, jest dodatkowo wzmacniany. Warto mieć koło domu chociaż jeden duży zbiornik na deszczową wodę.